Toca! Toca! Toca!

wtorek, 13 listopada 2012 | Komentarze zostały wyłączone.

Do dystrybucji trafił właśnie drugi, po Fabryce tanich butów, tomik Magdaleny Gałkowskiej pt. Toca wydany nakładem Zeszytów poetyckich.
To dla mnie książka wyjątkowa, ponieważ, poproszony przez Autorkę, podjąłem się niełatwego zadania bycia redaktorem tego zbioru wierszy i w tej roli debiutowałem. Zwykło się mówić, że pierwszy raz pamięta się do końca życia, więc przypuszczam, że Toca nie tylko zajmie zasłużone miejsce na półce z ulubioną poezją, ale także na swój sposób zostanie we mnie na długo.
Myślę, że redaktorowi nie wypada chwalić ani zbyt szeroko wypowiadać się na temat wierszy zawartych w książce, nad którą pracował. Powiem tylko, że praca ta była dla mnie przyjemnością, pozwoliła wniknąć w tkankę wiersza i przejrzeć się w słowach, zatopić się w nich i wypłynąć na powierzchnię bogatszym.
Pozwolę sobie wyręczyć się w tym miejscu Marcinem Orlińskim, który tak pisze o Toce na czwartej stronie okładki:

Nie wiem, czy poezję Magdaleny Gałkowskiej da się w jakikolwiek sposób zdefiniować, ale jednego jestem pewien: te wiersze mają formę ciekłą. Słowa nie rozchlapują się tu o przedmioty, ale dopasowują do nich, nadając im określoną fakturę i barwę. Poetka potrafi twórczo wykorzystać możliwości jakie daje język i opowiedzieć własną, przekonującą historię. Formalna płynność okupiona zostaje jednak okrutnie. Tytuł tomu, który nawiązuje do średniowiecznych tortur wodnych, można bowiem odczytać jako sugestię, że wszelki życiodajny ruch, w tym ruch miłości czy aktywności twórczej, zawsze się wiąże z bólem i utratą. Melancholia to jednak nie jedyny klucz do tej poezji. Z tym, co ucieka, Gałkowska potrafi bowiem prowadzić zaciekłą walkę.

Książkę można już zamówić na stronie wydawcy. Polecam Państwa uwadze ten tomik i życzę przyjemnej lektury.

___________________
Magdalena Gałkowska (ur. 1975). Publikowała m.in. w „Czasie Kultury”, „ProArte”, „Odrze”, „Tyglu Kultury” oraz w antologii poezji kobiet 1989-2009 „Solistki” (Warszawa 2009). Laureatka nagrody głównej w XIV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina. Autorka książek poetyckich: Fabryka tanich butów (Łódź 2009) oraz Toca (Gniezno 2012). Prowadzi bloga Fabryka Tanich Butów.

Teraz czytasz:

Toca! Toca! Toca!.

Szczegóły:

Komentarze zostały wyłączone.